Hawaje, niezwykłe miejsce na ziemi

Hawaje to przede wszystkim dzika i urzekająca przyroda, różnorodność krajobrazów, niesamowite wyspy, majestatyczna flora i fauna, ciepły klimat przez cały rok, a przy tym przepiękne piaszczyste plaże.

Hawaje są najmłodszym stanem USA i jednocześnie jedynym położonym na wyspach. Ten rozciągający się na długości prawie 2500 km Archipelag ma pochodzenie wulkaniczne, a w jego skład wchodzi aż 137 wysp, które w większości nie są zamieszkałe . Wszystkie wyspy

z wyjątkiem grupy wysp Midway stanowiących zamorskie terytorium Stanów Zjednoczonych, należą do stanu hawajskiego.
Aloha Hawaje!

„Aloha” to słowo pochodzenia prapolinezyjskiego oznaczające miłość. Obecnie jest powszechnie używane jako przywitanie, coś w rodzaju: „cześć”, „dzień dobry”, „witaj”, czy „dobry wieczór”, a także pożegnanie. Stan Aloha (Aloha State stan miłości) to oficjalny przydomek Hawajów. Dzięki wielu ekranizacjom filmowym pozdrowienie Aloha stało się popularne w całych Stanach Zjednoczonych, a po części nawet w Europie.
Słowo Aloha pojawia się także w nazwach obiektów Aloha Tower – Wieża Aloha będąca symbolem Honolulu, czy Aloha Stadium – największa hala sportowa Hawajów, czy linii lotniczych Aloha Airlines. Mamy także zespół muzyczny Aloha from Hell oraz sieć komputerową ALOHAnet. W tzw. Aloha Friday biznesmeni i urzędnicy na Hawajach mogą zamiast oficjalnych strojów założyć słynną koszulę hawajską tzw. Aloha Shirt, co stanowi oznakę przywiązania do lokalnej tożsamości.

Na górzystych wyspach znajdują się liczne czynne wulkany. Mauna Kea, będąca największą górą Hawajów jest prawie dwukrotnie wyższa od polskich Rysów. Jej wysokość to 4205 m n.p.m. Hawaje posiadają tym samym drugi pod względem wysokości punkt n.p.m. spośród wszystkich wysp na świecie. Jako pierwsza w tym rankingu plasuje się wyspa Nowa Gwinea ze szczytem Jaya, inaczej Piramidą Carstensza o wysokości 4884 m n.p.m. położonym w zachodniej należącej do Indonezji części wyspy.
Hawaje zamieszkuje prawie 1,3 mln osób, przy czym ze względu na strategiczne położenie Hawajów koło 1,3 procent populacji wysp stanowi personel militarny. Rdzennymi mieszkańcami Hawajów są Polinezyjczycy, jednak uważa się za nich tylko około 6,5 procent tutejszej ludności, zaś urzędowymi językami – angielski i hawajski. Obecnie jednak wyspy zamieszkuje niespełna 2000 osób, dla których hawajski jest językiem ojczystym.

Jaką porę wybrać na wakacje?

Na Hawajach panuje łagodny klimat zwrotnikowo-morski, częściowo tropikalny. Dzięki wiejącym ze wschodu silnym wiatrom nie jest on jednak aż tak ekstremalny jak w innych tropikach. Zarówno temperatury, jak i wilgotność powietrza nie są bardzo wysokie, przy czym każda wyspa jest pod tym względem nieco inna. Latem (czerwiec-październik) średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 27°C (zimą około 22°C).
Trudno tutaj wyodrębnić poszczególne pory roku. Śmiało można jednak powiedzieć, że przyjazne temperatury mamy tutaj przez okrągłe 12 miesięcy. Na szczytach niektórych wulkanów pada z kolei zimą śnieg. Hawaje to zatem niesamowita mieszanka łagodnego tropiku i górskiego mroźnego klimatu na szczytach gór. Od listopada do kwietnia na wyspach trwa pora deszczowa, w pozostałych miesiącach sucha, co także warto wziąć pod uwagę przy planowaniu podróży.

Hawajskie ciekawostki

Tradycyjne hawajskie wieńce kwiatowe wręczane gościom przybyłym na Hawaje nazywają się Lei. Lei symbolizują miłość, przyjaźń i szacunek. W kulturze polinezyjskiej dotknięcie głowy drugiej osoby jest uważane za brak szacunku, dlatego lei nie zakłada się na szyję, lecz podając obdarowywanej osobie trzyma z lekkim ukłonem na wysokości serca. Osoba obdarowana wieńcem sama go odbiera. Odmówić przyjęcia lei po prostu nie wypada. Osoba wręczająca wieniec wita pozdrowieniem „aloha”, przyjmujący mówi „mahalo”, co oznacza „dziękuję”.

Hawaje są jedynym stanem USA, w którym uprawia się kawę, banany i ananasy. Na Hawajach urodził się m.in. Barack Obama.

Duża odległość Hawajów od metropolii powodujących zanieczyszczenie nieba sprawia, że są tutaj znakomite warunki do obserwacji astronomicznych. Hawaje są obecnie jednym z głównych ośrodków obserwacji astronomicznych na świecie. Na szczycie Mauna Kea znajduje się zespół obserwatoriów astronomicznych posiadających jedne z największych teleskopów optycznych na świecie.

Artur Łachut
„Malinowy Kurier”