Idziemy właściwą drogą

Idziemy właściwą drogą

Z Janem Kopiczyńskim, Prezesem Zarządu Przedsiębiorstwa Drogowo-Budowlanego w Brodnicy, rozmawia Bogumił Drogorób

– Panie prezesie, firma, którą pan kieruje ma 25 lat. Okrągły jubileusz!
– Cóż to jest wobec wieczności? Chwila, mgnienie. Jednak gdy spojrzymy w nieodległą przeszłość, to można powiedzieć, że się nam uzbierało – mam tu na myśli zakres naszych usług. Budujemy, modernizujemy i remontujemy drogi, ulice place, budujemy i przebudowujemy przepusty drogowe, remontujemy obiekty mostowe a także układamy nawierzchnię chodników, i zatok z kostki. Kolejna sfera naszej działalności to produkcja i sprzedaż mas bitumicznych, sprzedaż kruszyw kamiennych. Wspomnieć także należy o zimowym utrzymaniu dróg. Tak więc wykonywane prace odbywają się w szerokiej strefie.

– Jesteście firmą lokalną, regionalną, ogólnopolską? Czy taka klasyfikacja ma sens?
– Według grup firm nasze przedsiębiorstwo zalicza się do średnich.
Firma działa nie tylko na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego, na terenie którego leży, ale również w obrębie województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Z tego również względu według „Raportu o firmach drogowych 2016”, stworzonego przez ,,Arcata Partners”, PDB Sp. z o.o. znajduje się na 30 miejscu pod względem rentowności. To jest bardzo przyzwoita pozycja. Rozpatrując aspekt zatrudnienia przedsiębiorstwo zajmuje 54 pozycję na 420 wszystkich firm uwzględnionych w raporcie. Na przestrzeni lat widoczny jest rozwój przedsiębiorstw.

– Nikt nie marzy, żeby dorównać takim firmom jak Skanska czy Strabag?
– Idziemy własną, właściwą drogą. Wielkość firmy także mierzy się jakością jej usług. I na tym polu możemy z każdym konkurować. Natomiast wielkość pod względem zatrudnienia, bazy, majątku? To nie nasza strategia. Wiemy gdzie jesteśmy na tej mapie drogowej.

– Ale firma, którą pan kieruje nie przemyka tylko ulicami Brodnicy, drogami powiatu brodnickiego…
– Gdy bilansowaliśmy miniony rok na wielkość sprzedaży usług głownie wpływała produkcja budowlano-montażowa, a największym odbiorcą tychże usług był Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie. Według województw procentowy udział w sprzedaży ogólnej był następujący: województwo mazowieckie – 31 proc., województwo warmińsko-mazurskie – 28,1 proc., województwo kujawsko-pomorskie – 24 proc. w tym Zarząd Dróg Powiatowych w Brodnicy – 10,2 proc., Gmina Miasta Brodnicy – 7,1 proc. inwestorzy prywatni – 4,5 proc.

– Dlaczego wasze oferty przetargowe skupiają większą uwagę inwestorów ?
– Poprzez długotrwałą pracę na rynku oraz zarządzanie przez wysoko wykwalifikowaną kadrę, która realizuje inwestycje zgodnie z obowiązującymi normami i używa do tego sprzętu specjalistycznego, Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane Sp. z o.o. zapracowało na swoją markę, zostało wielokrotnie docenione. Nasi pracownicy, inżynierowie posiadający uprawnienia budowlane, są aktywnymi i wyróżniającymi się członkami Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji. Firma posiada wdrożoną i certyfikowaną zakładową kontrolę produkcji. Przedsiębiorstwo uznawane jest jako solidny Partner i Wykonawca, czego dowodem są liczne certyfikaty i wyróżnienia.

– I to jest wasza legitymacja?
– Zna pan lepszą? Corocznie od 2006 do 2016 roku otrzymywaliśmy Certyfikat Solidna Firma, który uzyskaliśmy za terminowe regulowanie wszelkich zobowiązań, poszanowanie ekologii, praw konsumenta oraz praw pracy i BHP. Tytuł Solidnej Firmy jest obecnie rozpoznawany przez kontrahentów, klientów i pracowników w całej Polsce. Dzięki temu wyróżnieniu dołączyliśmy do grona znanych i cenionych firm działających na terenie naszego kraju, mieliśmy możliwość nawiązania kontaktów biznesowych owocujących w dalszej naszej pracy, jak również możliwość z korzystania różnych szkoleń.

– Jesteście rozpoznawalni, czujecie wsparcie społeczne?
– Nie działamy w próżni, cały czas na wolnym powietrzu, pod krytycznym okiem mieszkańców miast czy wsi. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa od ponad dwudziestu lat efektywnie wspiera działania służące rozwojowi firm w branży drogowej w Polsce, a PDB Sp. z o.o. jest członkiem praktycznie od czasu powstania Izby. OIGD jest stowarzyszeniem samorządu gospodarczego reprezentującą interesy zrzeszonych podmiotów. W obecnym roku Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa uhonorowała medalem 25-lecia, jako jedną z nielicznych firm Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane Sp. z o.o. w Brodnicy. Firma otrzymuje również inne wyróżnienia od samorządów. To się znikąd nie bierze. Certyfikat Firma Godna Zaufania na polskim rynku istnieje od 2013 roku. Koncept został zainicjowany po ówczesnym zaobserwowaniu, że wszechobecny Internet oraz szybko rozwijająca się technologia ingerują i wyraźnie zmieniają istniejące modele biznesowe, a tym samym reakcje i zachowania konsumentów. Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane Sp. z o.o. otrzymało certyfikat w edycji 2015 wydany w zakresie budownictwa i utrzymania dróg i mostów.

– Wśród trofeów widzę także Przedsiębiorstwo Fair Play?
– Mnie również to wyróżnienie napawa dumą. Ideą „Przedsiębiorstwo Fair Play” jest zachęcenie do zachowań etycznych. Wprowadzenia stosownych zmian w wewnętrznej organizacji pracy oraz do kształtowania pozytywnych relacji ze społecznością lokalną i dbałości o środowisko naturalne. PDB w Brodnicy otrzymało Fair Play za przestrzeganie uczciwych reguł gry i rzetelne traktowanie kontrahentów oraz pracowników. Idąc dalej – poprzez dynamiczny rozwój firmy na rynku należy ona do elitarnego klubu Gazel Biznesu, Geparda Biznesu i Wehikułu Czasu. Są to rankingi firm, które szybko się rozwijają oraz tworzą nowe miejsca pracy, jak również są wiarygodne finansowo.

– Wypada więc życzyć tylko szerokiej drogi…
– Dziękuję w imieniu załogi.

Rozmawiał i fot. Bogumił Drogorób

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMakowo serowe ciasto
Następny artykułOrkiestry dęte