Indonezja – kraj tysiąca wysp

Indonezja jest największym państwem leżącym w środkowo-wschodniej Azji oraz w Oceanii. Położona jest na ponad 17 tys. wysp, z czego około 6 tys. to wyspy zamieszkałe przez ludzi. Największe indonezyjskie wyspy to Sumatra, Borneo, Sulawesi, Nowa Gwinea i Jawa, na której znajduje się stolica kraju Dżakarta. Urzędowo obowiązuje tam indonezyjski. Jest to jeden z nielicznych azjatyckich języków w alfabecie łacińskim. Narodową dumą Indonezyjczyków jest batik, która jest nietypową metodą barwienia tkanin.

Wizy turystyczne dla Polaków dostępne są na lotnisku za opłatą 25 dolarów na okres 30 dni. Obowiązującą walutą jest indonezyjska rupia, warta ok. 0,00025 naszego złotego. Należy jednak pamiętać, że Indonezja jest jednym z najdroższych państw Azji Środkowo-Wschodniej. Jest krajem rolniczym, odgrywającym ważną rolę w gospodarce światowej jako dostawca kauczuku, kakao, pieprzu i chininy. Jest też producentem ropy i cyny. Gospodarka rolno-plantacyjna daje około 60 procent dochodu narodowego.

Trudny teren do zagospodarowania daje Indonezji możliwości uprawy niecałych 15 procent powierzchni kraju. Głównymi uprawami są ryż, drzewo kauczukowe, herbata, tytoń, przyprawy, palma oleista.

Na wyspach Indonezji znajduje się około 150 wulkanów, z czego 127 uznaje się za aktywne. Wiele z nich stanowi popularne szczyty trekkingowe i są chętnie odwiedzane przez turystów. Najczęściej odwiedzanymi wulkanami są proste do zdobycia wulkany Bromo i Kelimutu.

Oprócz kosztów wyjazdu, religia i miejscowe obyczaje najbardziej intrygują turystów. W tym wypadku najpewniejszym wyborem jest Bali. Jest niewielką indonezyjską wyspą, która przyciąga nie tylko wyjątkową przyrodą z bujną roślinnością, malowniczymi jeziorami i tarasami ryżowymi, ale także ogromną życzliwością tutejszych mieszkańców oraz bardzo ciekawą kulturą. Miłośnicy zwiedzania znajdą tutaj ponad 20 tys. mistycznych świątyń, a wielbiciele słońca i kąpieli morskich – długie, piaszczyste plaże z krystalicznie czystą wodą. Dobre warunki do aktywnego spędzania czasu panują tutaj niemal przez cały rok.

Wyspa ta, to raj dla osób poszukujących błogiego lenistwa. Fani morskiej fauny i flory będą zachwyceni, gdyż u wybrzeży Bali można natrafić na niezwykłe okazy zwierząt morskich, w tym na wet na rekiny. Region o nazwie Kuta to centrum nocnego życia wyspy. Właśnie tam znajdują się najpopularniejsze bary i nocne kluby. Wejście jest zazwyczaj darmowe, bądź wliczone w cenę pierwszego drinka. Szczególnie w sezonie letnim, zarówno Balijczycy jak i zagraniczni turyści bawią się tam do białego rana.

Dla fanów dużych miast najlepszym wyborem będzie stolica Indonezji Dżakarta Sercem miasta jest natomiast plac Merdeka, przy którym wznosi się meczet Istigal. Ostatecznie Jawa, na której znajduje się Dżakarta jest wyspą, gdzie królu jeislam. Miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić jest stara, kolonialna cześć miasta zlokalizowana w okolicy portu. Stamtąd można wybrać się na krótką, jednodniową wycieczkę statkiem do położonych nieopodal małych wysepek lub w dalszą podróż np. do Singapuru.

Kolejnym jawajskim miastem godnym uwagi jest Yogyakarta. Jest miejscowością typowo studencką, znacznie mniejszą, która bardzo dobrze oddaje klimat Indonezji. Wokół miasta znajduje się wiele wartych odwiedzenia świątyń i tradycyjnych atrakcji. Kilkanaście kilometrów od miejscowości, położony jest najbardziej znany kompleks trzech hinduistycznych świątyń – Prambanan. O różnorodności Indonezji może świadczyć również to, że w okolicach Yogyakarty znajdziemy największą na świecie świątynię buddyjską o nazwie Borobudur.

Warto również odwiedzić Zachodnią Sumatrę. Jest to prowincja w środkowej części Sumatry obejmująca również wyspy Mentawai leżące na Oceanie Indyjskim. Tam czekają na nas mniejsze miejscowości, piękne górzyste widoki i ogromne plantacje herbaty.

Praktycznie każda wyspa Indonezji jest wyjątkowa. Istnieje wiele miejsc, gdzie można zaszyć się, wynająć prosty domek na plaży i zapomnieć o całym świecie. Niezależnie na jak długo i w które miejsce się wybierzemy zapewne będzie to dla nas wspaniała i niezapomniana przygoda.

„Malinowy Kurier”
Grzegorz Stawecki