Kraj gorących piasków Sahary

Przepiękne szczyty górskie, niekończące się atlantyckie plaże, zachwycające połączenia nowoczesności z zabytkowymi pałacami i gorące piaski Sahary – to wszystko czeka na nas w Al-Mamlakah al-Maghribiyyah. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się jeden z malowniczych krajów północno-zachodniej Afryki, bardziej znany jako Maroko lub oficjalnie – Królestwo Maroka.

Geografia

Maroko jest państwem leżącym w północno – zachodniej części Afryki i jest zaliczane do tzw. państw Maghrebu. Wyjątkowe położenie kraju pomiędzy wybrzeżem Atlantyckim, Morzem Śródziemnym i Saharą, jest gwarancją wspaniałych krajobrazów i niezapomnianych atrakcji. Z jednej strony spotkamy tu skute lodem szczyty górskie, z drugiej gorące piaski pustyni. Maroko to najbardziej górzyste państwo północno-zachodniej Afryki. Przez kraj ciągnie się pasmo Atlasu, które zajmuje większą część kraju. Góry te ciągną się do samego wybrzeża Atlantyckiego. Ten niewielki kraj ze stolicą Rabat zajmuje powierzchnię 459 tys. km², a zamieszkuje go ponad 34 miliony mieszkańców.

Kraj i ludzie

Burzliwe dzieje Maroka, związane z niepokojami wewnętrznymi i walkami plemiennymi, należą już do historii. Przez długi okres czasu, niektóre tereny kraju zwano „obszarami bezprawia”, aż do zjednoczenia w XX w. wszystkich ziem pod władzą centralną.

Tutejsi mieszkańcy to przede wszystkim Arabowie (66 proc.) i Berberowie (33 proc.), a także niewielkie grupy ludności pochodzenia europejskiego: Francuzi i Hiszpanie (1 proc.). Zdecydowana większość ludności Maroka to muzułmanie. Marokańczycy mogą poszczycić się swoją oryginalną kulturą i folklorem, zaś wbrew stereotypom należą do narodu bardzo gościnnego, ceniącego radość życia i wartości rodzinne. Nic tak skutecznie nie przełamie lodów, jak wspólny posiłek z tubylcami i skosztowanie specjałów lokalnej kuchni.

Zabytki

Najdawniejsze dzieje marokańskich ziem upamiętniają liczne zabytki, m.in. pozostałości fenickiej ceramiki w Melilli, Ceucie i Tingis oraz ruiny rzymskich miast np. w Volubilis. Po panujących tu dynastiach, a także licznych wojnach i niepokojach wewnętrznych, zachowała się imponująca architektura mieszkalna i obronna. Przejawem silnej religijności mieszkańców kraju są wspaniałe dzieła budownictwa sakralnego: meczety i medresy. Kilka miast Maroka, poszczycić się może szczególnymi walorami turystycznymi np. Rabat, Tanger i Agadir. Do wartych odwiedzenia miejsc należy zaliczyć także dawne stolice królewskie: Fez, Marrakesz i Mekenes. Największa marokańska metropolią jest dobrze znana z kultowego, amerykańskiego filmu Casablanca.

Turystyka

Turystów przyciągają do Maroka nie tylko imponujące budowle będące świadectwem burzliwych dziejów i bogatej kultury kraju, ale także słoneczne wybrzeża, niezmierzone góry i gorąca Sahara. Do najpiękniejszych nadmorskich miejscowości zalicza się Essaouira, Asilah i Al Hoceima. Miasta nad wybrzeżem atlantyckim, ze względu na panujące tu silne prądy przybrzeżne, są szczególnie atrakcyjne dla wielbicieli windsurfingu, zaś w kurortach nad Morzem Śródziemnym warunki pogodowe są o wiele łagodniejsze.

Marokańskie pasma górskie Atlasu to wspaniałe tereny wycieczkowe, gdzie podziwiać możemy piękne krajobrazy, a także, jeżeli będziemy mieli szczęście, zajrzeć do tradycyjnej wioski Berberów. Latem można wybrać się tu na spływ kajakowy lub przejażdżkę rowerową, zimą zaś tutejsze stoki chętnie goszczą pasjonatów nart.

Z pewnością każdy chciałby choć na chwilę znaleźć się na najsłynniejszej pustyni świata – Saharze. Z marokańskiej bazy w Marzuka urządzane są atrakcyjne wyprawy wielbłądem w głąb pustyni.

Klimat

Klimat Maroka zaliczany jest do podzwrotnikowego na północy i zwrotnikowego na południu kraju..
Na klimat Maroka ma wpływ Ocean Atlantycki. W strefie nadmorskiej klimat jest łagodniejszy i chłodniejszy w porównaniu z środkiem kraju. W północnej strefie nadmorskiej, panuje klimat strefy śródziemnomorskiej, a pogoda jest prawie taka sama jak na wybrzeżu hiszpańskim. W górach jest chłodniej, wraz z wysokością spadają temperatury. Na równinach w głębi kraju jest sucho. Zimą panuje chłód, a latem temperatury są wysokie.

Maroko zaliczane jest do ciepłych krajów. Jednak temperatury są zróżnicowane ze względu na wpływ prądów morskich. Na klimat ma przede wszystkim wpływ zimny Prąd Kanaryjski, który sprawia, że zimą temperatura na wybrzeżach oscyluje średnio na poziomie 12 ° C, a latem wzrasta tylko do 22 ° C. Nawet na południu są one zaledwie o jeden, dwa stopnie wyższe. W głębi kraju na równinach oraz terenach pustynnych i półpustynnych latem temperatury sięgają nawet 50 ° C. Średnia temperatura dobowa latem dla terenów pustynnych to 29-34 ° C. Doskonała na plażowanie pogoda w Maroku trwa od maja do października, zaś na narty najlepiej wybrać się pomiędzy lutym a kwietniem.

„Malinowy Kurier”