Laponia – kraina Świętego Mikołaja

Laponia to niezwykła, dzika i słabo zaludniona kraina, która ujmuje swoim pięknem i bezkresnymi lasami.

Trwająca pół roku zimowa pora w każdym miesiącu prezentuje się inaczej. Pierwsze ujemne temperatury i opady śniegu pojawiają już w listopadzie. Wówczas rozpoczyna się Kaamos – okres kiedy słońce wschodzi ponad horyzont i przez większa część dnia panują ciemności. Jednak czas kiedy panuje tu noc polarna nikomu z odwiedzających nie kojarzy się ponuro. To właśnie wtedy za sprawą białego puchu, pięknie przyozdobionych i rozświetlonych domków w każdej wiosce aura tego miejsca staje się wyjątkowo magiczna i świąteczna. Kolejnym powodem, dla którego do Laponii zjeżdża wielu gości z zagranicy, jest możliwość ujrzenia zorzy polarnej, czyli zjawiska atmosferycznego, którego nie można doświadczyć nigdzie poza kołem podbiegunowym.

Zobaczyć Św. Mikołaja

W okresie przedświątecznym do Laponii napływa najwięcej turystów pragnących osobiście spotkać Świętego Mikołaja. Do pomieszczenia, w którym można sobie zrobić z nim pamiątkową fotografię, prowadzi specjalny korytarz w którym poznać można niektóre z sekretów Mikołaja, m.in. to jak przygotowuje się do podróży w różnych strefach klimatycznych. Znajduje się tutaj także „maszyna czasu”, dzięki której może on odwiedzić i obdarować prezentami wszystkie dzieci w przeciągu jednej nocy. Przesuwając się dalej w międzynarodowej kolejce, wchodzimy do sali gdzie na wielkim dębowym krześle siedzi uśmiechnięty starzec. Po krótkiej pogawędce i życzeniach „wesołych świąt” (także po polsku) można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Mimo, iż samo spotkanie z Mikołajem jest bezpłatne, to licencję na fotografowanie mają już jedynie elfy.

Mikołaj posiada także własną telewizję internetową (www.santatelevision.com). Na mikołajowym kanale można zobaczyć m.in. jak tworzy on interaktywną trasę na dany rok oraz jak wyrusza saniami zaprzężonymi w renifera.

Miejscem, które należy koniecznie odwiedzić, będąc w Laponii jest poczta Świętego Mikołaja. Jest on rekordzistą w liczbie otrzymywanej korespondencji. Na adres: Tähtikuja 1, Rovaniemi 96930 Arctic Circle w Laponii przychodzi ponad pół miliona listów rocznie. To właśnie na poczcie najbardziej można odczuć ogrom całego przedsięwzięcia – segregowane listy przychodzą ze wszystkich stron świata. Warto dodać, że w czołówce najchętniej wysyłających, obok Brytyjczyków, Japończyków i Chińczyków, są także Polacy. Sama poczta jest najbardziej niezwykłym miejscem w wiosce. Można tam spotkać elfy, które segregują i czytają listy od dzieci z całego świata przystawiają stemple i odpowiadają na maile.

Renifery, Haski i przejażdżki

Oczywiście, w samej wiosce czeka na gości niezliczona ilość atrakcji. Pod Rovaniemi zobaczyć można słynne renifery, a zimą samemu wybrać się z nimi lub psami husky na przejażdżkę. Można poszaleć na oponach na długim, specjalnie przygotowanym torze, zajrzeć do igloo pełnego śniegowych kuleczek, pojeździć na łyżwach lub przy lodowym barze napić się rozgrzewającego napoju. W pobliżu znajduje się też Santa Park, gdzie stworzono m.in. szkołę Elfów, piekarnię „Pana Imbira” i szkołę elfickiej kaligrafii. Koniecznie trzeba też odwiedzić muzeum lapońskie Arktikum, gdzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat obszarów polarnych.

Poczuć magię Świąt

To fakt, że wioska pod Rovaniemi jest komercyjnym parkiem rozrywki, a poczucie magii świąt kosztuje niemało. Jednak niezmiernie łatwo poddać się perfekcyjnie wykreowanemu nastrojowi. Ta śnieżna kraina kusi luksusami, jak oglądanie zorzy polarnej z ciepłego łóżka w hotelach z szklanymi dachami, zachwyca ciszą, przepięknymi krajobrazami i naturą w swojej najczystszej postaci.

„Malinowy Kurier”
Agnieszka Łachut