Skarby oceanów, mórz i jezior

Część z przestawionych cudów znalazło się pod wodą wiele wieków temu za sprawą klęsk żywiołowych, inne celowo zbudowano w podwodnych głębinach. Niektóre z nich można podziwiać nawet bez akwalungu.

Chrystus z Otchłani Il Cristo degli Abissi – Liguria, Włochychrystus-z-odchlani

Aby tam dotrzeć trzeba posiadać certyfikat nurkowy np. PADI. W kolejnych latach na świecie powstały jeszcze dwie identyczne rzeźby, odlane z tej samej formy. Pierwszą z nich zatopiono w 1961 roku w wodach przybrzeżnych St. George na Karaibach, a drugą w 1965 roku u wybrzeży Key Largo na Florydzie. W odległości 30 km na wschód od Genui, pomiędzy Camogli i Portofino, znajduje się posąg Jezusa zatopiony w Morzu Śródziemnym. Rzeźba stworzona przez Guido Galletti, według pomysłu Duilio Marcante. 2,5-metrowy pomnik, wykonany z brązu, został celowo zatopiony w 1954 roku na głębokości około 17 metrów. Posąg umieszczono w pobliżu miejsca, gdzie siedem lat wcześniej zginął Dario Gonzatti, jeden z włoskich pionierów nurkowania.

Podwodny park archeologiczny Sommerso di Baia – Baia, Kampania, Włochypodwodny-park

Dno morskie u wybrzeży Zatoki Neapolitańskiej kryje w sobie pozostałości kilku starożytnych rezydencji. W okresie Imperium Rzymskiego znajdowało się tu uzdrowisko Baje (łac. Baiae), które ze względu na swoje źródła termalne było ulubionym miejscem wypoczynku patrycjuszy i cesarzy (m.in. Cezara i Nerona). Od IV w p.n.e. za sprawą ruchu płyt tektonicznych powierzchnia lądu zaczęła się znacznie obniżać kryjąc pod wodą okazałe wille zamożnych Rzymian. Do eksploracji niektórych reliktów antycznego kurortu wystarczy nawet sama maska i fajka. Część ruin spoczywa na głębokości ok. 2-6 metrów (np. Villa dei Pisoni). Inne zatopione budowle możemy oglądać nurkując z butlą lub też płynąc specjalnie do tego celu skonstruowanym statkiem. Znajdziemy tu m.in. świetnie zachowane mozaiki na podłogach oraz pozostałości nimfeum i portu handlowego.