Warmia i Mazury atrakcyjne także zimą

Ze względu na obfitość jezior i doskonałe warunki do korzystania z aktywności związanych z wodą, Warmia i Mazury szczególnie chętnie odwiedzane są latem. Jednak w regionie rozwija się również oferta wypoczynku całorocznego i typowo zimowej rekreacji, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem turystów.

Gdy aura nie skłania do pobytu na świeżym powietrzu, warto wybrać się do jednego z licznych ośrodków SPA i wellness. Niektóre z nich mieszczą się w gotyckich zamkach, zabytkowych pałacach i dworach. W zależności od potrzeb, można wybierać pomiędzy różnymi zabiegami leczniczymi, pielęgnacyjnymi i kosmetycznymi. Oferta obejmuje szeroką gamę usług: od średniowiecznych receptur po najnowsze osiągnięcia medycyny estetycznej, od zabiegów rodem ze starożytnych rzymskich łaźni po rytuały z tradycji hinduskiej Ajurwedy czy japońskiego Sento.

W zdrowotnych i rehabilitacyjnych pobytach szczególnie specjalizuje się Gołdap, która jako pierwsze miasto w województwie uzyskała status uzdrowiska. Każdy może tu korzystać również z Mazurskich Tężni Solankowych oraz Pijalni Wód Mineralnych i Leczniczych. Najnowszym obiektem w regionie oferującym pełen zakres atrakcji wodnych są Termy Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim. Na wykorzystujący wody termalne kompleks basenowo-rekreacyjny składa się kilka uzupełniających się stref.

Gdy na Warmii i Mazurach nastaje prawdziwa zima, pole do popisu zyskują miłośnicy aktywnego spędzania czasu na śniegu i lodzie. W regionie czeka na nich kilka dobrze przygotowanych stoków narciarskich z wyciągami i odpowiednią infrastrukturą. Białemu szaleństwu mogą oddawać się koło Mrągowa (Góra Czterech Wiatrów) i Gołdapi (Piękna Góra), w miejscowości Okrągłe koło Wydmin i w Elblągu (Góra Chrobrego), w Kurzętniku (Kurza Góra) i Mikołajkach, a także we wsi Ruś koło Olsztyna (Kartasiówka).

Do biegania na nartach zachęcają leśne dukty i malownicze drogi wiodące przez pola i łąki, które w zimowej szacie prezentują się szczególnie pięknie. Ciekawe trasy są m.in. w okolicy Góry Chrobrego w Elblągu, nad jeziorem Ukiel w Olsztynie, wokół wioski narciarskiej Wiartel (pomiędzy Rucianem-Nidą a Piszem), w miejscowości Łękuk (pomiędzy Giżyckiem a Oleckiem), w okolicy Dylewskiej Góry (pomiędzy Lubawą a Olsztynkiem), gdzie co roku jest organizowany narciarski Bieg Sasinów. Dłuższą tradycję ma Bieg Jaćwingów w Gołdapi, w pobliżu której również wytyczono atrakcyjne trasy.

Zimą na Warmii i Mazurach można również jeździć na sankach i urządzać kuligi, ślizgać się na łyżwach i bojerach, powozić psimi zaprzęgami, nurkować pod lodem czy pływać kajakiem.

„Extra Polska”