Wypadek na nartach. Sprawdź, ile zapłacisz!

Niezależnie od tego, czy jeździsz na nartach od lat, czy też dopiero się uczysz, stok to niebezpieczne miejsce. Możesz nabawić się kontuzji, nieumyślnie wyrządzić krzywdę innej osobie lub zniszczyć jej sprzęt. Jeżeli nie będziesz ubezpieczony, z twojego portfela zniknie wówczas spora suma pieniędzy.

Wyobraź sobie następującą sytuację. Postanowiłeś zredukować koszty wyjazdu na narty i nie wykupiłeś ubezpieczenia. Nieświadomy zagrożeń skręcasz kostkę, szusując po alpejskich stokach. Brak polisy zmusza cię do zapłacenia za pobyt w szpitalu, lekarstwa i środki opatrunkowe. Jesteś za granicą, zatem koszty leczenia są znacznie wyższe niż w Polsce. Wyczekiwany wyjazd na narty kończy się pobytem w szpitalu i zniknięciem z portfela niemałej sumy pieniędzy. Wniosek? Zawsze pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia narciarskiego.

Minimum polisy narciarskiej

Dobre ubezpieczenie narciarskie powinno zawierać w sobie następujące elementy:

  • Ochrona zdrowia i życia poprzez zapewnienie gwarancji pokrycia kosztów leczenia – pobytu w szpitalu, zakupu lekarstw czy środków opatrunkowych.

  • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) – istotne w przypadku ewentualnych zobowiązaniach wobec osoby trzeciej. OC jest jednym z ważniejszych elementów polisy narciarskiej. Jednym z częstszych wypadków, jakie zdarzają się na stoku, jest bowiem nieumyślne wjechanie w drugiego narciarza i spowodowanie u niego poważnych obrażeń cielesnych lub uszkodzenie jego sprzętu (niekiedy bardzo drogiego). W takiej sytuacji, koszty pobytu poszkodowanego w szpitalu, rehabilitacji, wynajęcia adwokata oraz naprawy zniszczonego sprzętu pokryje za ciebie ubezpieczyciel.

  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego – nart, deski do snowboardu, butów, wiązań, gogli itp.

  • Ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwań, w tym ewentualnego wysłania helikoptera w celu przetransportowania cię do szpitala.

Istotne jest również, aby agencja ubezpieczeniowa w ramach wykonywanej ochrony miała całodobowe centrum alarmowe. Gdy będziesz chciał skorzystać z polisy, masz wówczas prawo zadzwonić do centrum i poprosić o pomoc. Pamiętaj także o dokładnym przyjrzeniu się każdemu ubezpieczeniu podróżnemu w porównywarce Rankomat, gdzie znajdziesz wszystkie informacje niezbędne do wybrania polisy, która najlepiej spełni twoje oczekiwania.

Koszty wypadku bez polisy

W sytuacji, gdy nie jesteś ubezpieczony, a potrzebujesz transportu medycznego (z miejsca wypadku do szpitala lub z zagranicy do Polski), jest to wydatek idący w dziesiątki tysięcy złotych. Bardzo kosztowne jest również samo leczenie oraz udzielenie pomocy na stoku. Hospitalizacja osoby, która złamała nogę, może kosztować nawet ponad 100 tys. złotych. Wyjazd na narty bez ważnej polisy to prawdziwe ryzyko, które może zrujnować twój budżet. Zanim wyruszysz na stok, wybierz zatem odpowiednie ubezpieczenie narciarza z porównywarką Rankomat. Zapewnisz sobie w ten sposób bezpieczeństwo nie tylko finansowe, lecz także psychiczne.